Wrestling
2014 State Team Tournament Schedule 
     Note the changes in dates and times

Friday, March 7, 2014 (one session)
   – Division One Quarterfinals – 5:30 p.m.
   – Division One Semifinals –  7:30 p.m.
   – Weigh-ins – 4:30 p.m.
   – Admission $13 for one session 

Saturday, March 8, 2014 (two sessions)
  – Division Two/Three Semifinals – 10 a.m.
  – Championships in all Divisions – 3 p.m.
  – Weigh-ins all divisions – 9 a.m.     
  -- Admission $8 for each session 

Pre-sale tickets are only available at participating schools.  Tickets for this event are not sold online.  Cash and checks are accepted at the door. Credit cards are not accepted at the door.


2014 State Team Tournament Results
Friday-Saturday, March 7-8
UW Fieldhouse, Madison, Wis.

Follow Live Scoring on TrackWrestling | Watch Live Stream

DIVISION 1

Quarterfinals - Friday, March 7 - 5:30 p.m.
Merrill 49, Mukwonago 24
Bay Port 42, Stoughton 21
Burlington 33, Sauk Prairie 32
Kaukauna 59, Menomonee Falls 3
  
Semifinals - Friday, March 7 - 7:30 p.m.
Bay Port (25-5) 28, Merrill (19-2) 25
Kaukauna (21-0) 40, Burlington (13-2) 21
 
Final - Saturday March 8 - 3 p.m. (Gates Open - 2 p.m.)
Kaukauna (22-0) 39, Bay Port (25-6) 22

DIVISION 2
Semifinals - Saturday, March 8 - 10 a.m.

Pewaukee (21-5) 28, Wittenberg-Birnamwood (17-2) 19
Ellsworth (14-5) 65, Evansville/Albany (21-4) 6
 
Final - Saturday March 8 - 3 p.m.
Ellsworth (15-5) 41, Pewaukee (21-6) 12

DIVISION 3
Semifinals - Saturday, March 8 - 10 a.m.
Coleman (14-4) 29, Random Lake (19-2) 28 (Criteria)
Spring Valley/Elmwood (16-0) 37, Riverdale (15-5) 16
 
Final - Saturday March 8 - 3 p.m.
Coleman (15-4) 39, Spring Valley/Elmwood (16-1) 22

Sectional Team Results

Team Results (Sect/State)

71st Annual WIAA Individual Wrestling Championship Tournament

2014 State Individual Wrestling Championships

Kohl Center, Madison, Wis.

Finals Match-ups - Saturday, March 1 - 6 p.m.

 Online Tickets:  Click Here

After midnight on Monday, 
February 17, tickets purchased 
online will no longer be mailed 
but printed at home or pick up 
at will call.  $8 at the door.

  Kohl Center Ticket Window Hours
Mon: CLOSED
Tue:  CLOSED
Wed: CLOSED
Thur: 12:00 PM – End of Last Session
Fri: 9:00 AM – End of Last Session
Sat: 10:00 AM – End of Last Session
 

Live Results | Live Stream |

Thursday, Feb. 27 - Saturday, March 1

Session 1 - Thursday - Six Mats

Division 1 Preliminaries - 3 p.m. Weigh in:  1:30p.m.

Div 1 Quarterfinals - Approximately 5:15 p.m.

Div 2 & 3 Preliminaries - 7:15 p.m. Weigh in:  5:00 p.m. (Div. 2 on mats 1, 2 & 3; Div 3 on mats 4, 5 & 6) 

Note: All weight classes will be wrestled in consecutive order from 106 lbs.-285 lbs. on next available mat.


Session 2 - Friday - Six Mats - All Weigh Ins: 8:30 a.m.

Div 1 Consolations - 10 a.m. (all mats)

Div 2 & 3 Quarterfinals - Approximately 11:15 a.m. (Div. 2 on mats 1, 2 & 3; Div 3 on mats 4, 5 & 6)

Div 1 Consolation Semifinals - Approximately 1:45 p.m. (all mats)

Div 2 & 3 Consolation Semifinals - Approximately 2:45 p.m. (Div. 2 on mats 1, 2 & 3; Div 3 on mats 4, 5 & 6)

Note: All weight classes will be wrestled in consecutive order from 106 lbs.-285 lbs. on next available mat.

Session 3 - Friday - Six Mats

Div 1, 2 & 3 Semifinals -7 p.m (Div. 1 on mats 1 & 2; Div. 2 on mats 3 & 4; Div 3 on mats 5 & 6)

Note: All weight classes will be wrestled in consecutive order from 106 lbs.-285 lbs. on next available mat.

 

Session 4 - Saturday - Six Mats - All Weigh Ins: 9:30 a.m.

Div 1, 2 & 3 Consolation Wrestlebacks - 11 a.m. (Div. 1 on mats 1 & 2; Div. 2 on mats 3 & 4; Div 3 on mats 5 & 6)

Div 1, 2 & 3 Fifth Place* (Div. 1 on mats 1 & 2; Div. 2 on mats 3 & 4; Div 3 on mats 5 & 6)

Div 1, 2 & 3 Third Place* (Div. 1 on mats 1 & 2; Div. 2 on mats 3 & 4; Div 3 on mats 5 & 6)

 * Fifth-place matches will take place after all consolation matches are completed, and third-place matches will take place after all fifth-place matches.

Session 5 - Saturday - Three Mats

March of Champions - 6 p.m.

Div 1, 2 & 3 Championships - (Div. 1 on mat 1; Div. 2 on mat 2; Div 3 on mat 3)

2014 Team Sectional Results

Division 1

Merrill Sectional
Final:  Merrill 37, Menomonie 20

De Pere Sectional
Final:  
Bay Port 46, Wisconsin Rapids Lincoln 16

Baraboo Sectional
Final:  
Sauk Prairie 33, Holmen 28

Fond du Lac Sectional
Final:  
Kaukauna 72, Oshkosh West 3

Stoughton Sectional
Final:
 Stoughton 29, Milton 25

Mukwonago Sectional
Final:  Mukwonago 35, West Allis Central 31

Whitefish Bay Sectional
Final:
 Menomonee Falls 66, Wauwatosa West/East 8

Burlington Sectional
Final:
 Burlington 44, South Milwaukee 15

Division 2

Freedom Sectional
Semifinals

Freedom 43, New London 24
Wittenberg-Birnamwood 36, Two Rivers 32
Final
Wittenberg-Birnamwood 35, Freedom 33

Wisconsin Dells Sectional
Semifinals

West Salem/Bangor 37, River Valley 30
Evansville/Albany 31, Lodi 30
Final
Evansville/Albany 38,  West Salem/Bangor 30

Pewaukee Sectional
Semifinals

East Troy 39, Kewaskum 28
Pewaukee 42, Sheboygan Falls 17
Final
Pewaukee 56, East Troy 9

Ellsworth Sectional
Semifinals

Ellsworth 67, Rice Lake 4
Amery 52, Stanley-Boyd/Owen-Withee 23
Final
Ellsworth 44, Amery 19

Division 3

Boyceville Sectional
Semifinals

Spring Valley/Elmwood 51, Cumberland 18
Phillips 37, Aquinas 36
Final
Spring Valley/Elmwood 69, Phillips 6

Manawa Sectional
Semifinals

Crandon 47, Menomonie Indian 30
Coleman 42, Stratford 40
Final
Coleman 54, Crandon 27

Richland Center Sectional
Semifinals

Mineral Point 42, Cashton 25
Riverdale 55, Deerfield 17
Final
Riverdale 39, Mineral Point 21

Laconia Sectional
Semifinals

Laconia 49, Westfield 23
Random Lake 68, Kenosha Christian Life 3
Final
Random Lake 48, Laconia 13

Facebook    Twitter    YouTube    RSS

Wisconsin Interscholastic
Athletic Association
5516 Vern Holmes Drive
Stevens Point, WI 54482-8833
Phone (715) 344-8580
Fax (715) 344-4241
Mon-Fri: 7:30 AM - 4:00 PM