Regional & Sectional Time Schedules
Individual Tournament Information on Trackwrestling Note - All girls sectionals are listed after all boys sectionals
2024 Wrestling Division 2 and 3 Super-Regional Schedule – Order of Matches
Round 1: Matches 1-8 – Preliminaries (112 total matches)
Round 2: Matches 9-16 – Quarterfinals & Consolation Preliminaries
Round 3: Matches 17-22 – Semifinals & Consolation Quarterfinals
Round 4: Matches 23 & 24 – Consolation Semifinals
Round 5: Matches 25-27 – 1st, 3rd, 5th Place Matches
Round 6: Matches 28 & 29 (if needed) – Wrestlebacks 2nd and 4th
SECTIONALS - NEW ORDER OF MATCHES – The following schedule shall be used to allow for the most efficient use of time during sectionals:
Division 1 Division 2 & 3
Boys Quarterfinals Boys Quarterfinals
Girls Preliminaries Girls Preliminaries
Boys Semifinals Boys Semifinals
Girls Quarterfinals Girls Quarterfinals
(BREAK) Boys Consolation Semifinals
Girls Semifinals Girls Semifinals
Boys Finals and 3rd Place Boys Finals and 3rd Place
Girls Finals Girls Finals
Boys Wrestlebacks (as needed) Boys Wrestlebacks (as needed)
2024 Team Wrestling Sectionals
Tuesday, Feb. 13, 2024
Team Tournament Information on Trackwrestling
All Divisions:
5 p.m.-5:30 p.m. Weigh-ins
6 p.m. Semifinals
Finals 20 minutes after the completion of semifinals (may start earlier if both teams agree)
Division 1
Sectional A @ Menomonie
Match 1: Menomonie 38, D.C. Everest 25
Match 2: Hudson 37, Marshfield 36
Final: Menomonie 43, Hudson 24
Sectional B @ Bay Port
Match 1: Bay Port 35, Hortonville 31
Match 2: Kaukauna 54, Pulaski 11
Final: Kaukauna 36, Bay Port 23
Sectional C @ West Salem/Bangor
Match 1: Wisconsin Rapids Lincoln 64, Middleton 18
Match 2: Holmen 44, Waunakee 22
Final: Wisconsin Rapids Lincoln 37 Holmen 25
Sectional D @ Slinger
Match 1: Watertown 61, West Bend West 16
Match 2: Hartford Union 38, Germantown 33
Final: Hartford Union 34, Watertown 26
Sectional E @ Mukwonago
Match 1: Sun Prairie East/West 43, Janesville Parker 36
Match 2: Mukwonago 53, Monona Grove/McFarland 9
Final: Mukwonago 48, Sun Prairie East/West 27
Sectional F @ Waukesha West
Match 1: Waukesha West 61, Wauwatosa West/East 10
Match 2: Arrowhead 66, Menomonee Falls 15
Final: Arrowhead 43, Waukesha West 32
Sectional G @ Homestead
Match 1: Homestead 63, South Milwaukee 9
Match 2: Franklin 51, Nicolet 21
Final: Homestead 43, Franklin 15
Sectional H @ Racine St. Catherine's/Racine Lutheran
Match 1: Muskego 56, Kenosha Indian Trail 17
Match 2: Burlington 34, Wilmot Union 33
Final: Muskego 38, Burlington 31
Division 2
Sectional A @ Somerset
Match 1: St. Croix Falls 63, Neillsville/Greenwood/Loyal 12
Match 2: St. Croix Central 38, Medford 27
Final: St. Croix Falls 38, St. Croix Central 24
Sectional B @ Luxemburg-Casco
Match 1: Freedom 43, Winneconne 30
Match 2: Luxemburg-Casco 52, Wittenberg-Birnamwood 16
Final: Luxemburg-Casco 49, Freedom 20
Sectional C @ River Valley
Match 1: Prairie du Chien 54, Belleville/Monticello/New Glarus 19
Match 2: Gale-Ettrick-Trempealeau/Melrose-Mindoro 37, Lodi 26
Final: Prairie du Chien 49, Gale-Ettrick-Trempealeau/Melrose-Mindoro 27
Sectional D @ Whitewater
Match 1: Kewaskum 73, Jefferson 6
Match 2: Campbellsport 54, Whitewater 22
Final: Kewaskum 49, Campbellsport 21
Division 3
Sectional A @ Cadott
Match 1: Cumberland 61, Marathon 12
Match 2: Stratford 53, Shell Lake 27
Final: Cumberland 42, Stratford 27
Sectional B @ Shiocton
Match 1: Coleman 44, Cedar Grove-Belgium 29
Match 2: Shiocton 51, Random Lake 20
Final: Coleman 36, Shiocton 30
Sectional C @ Fennimore
Match 1: Aquinas 40, Iowa-Grant/Highland 28
Match 2: Fennimore 42, Royall/Wonewoc-Center 0
Final: Fennimore 44, Aquinas 25
Sectional D @ Waterloo
Match 1: Weyauwega-Fremont 64, Cambridge 16
Match 2: Lomira 58, Waterloo 18
Final: Weyauwega-Fremont 42, Lomira 28
WIAA State Individual Wrestling Tournament
Thursday-Saturday, Feb. 22-24, 2024
Kohl Center, UW-Madison
Individual Tournaments on Trackwrestling
Results
Division 1 Results Brackets
Division 2 Results Brackets
Division 3 Results Brackets
Individual State Results (TrackWrestling.com) - Boys and Girls
Doors open for fans one hour prior to the start of competition in sessions 1, 2, 3 & 4. Doors open for fans 90 minutes prior to the start of Session 5 (finals).
Fans should plan to allow extra time to enter. Metal detectors will be used on entry into the Kohl Center.
SESSION 1 – Thursday, Feb. 22 - Eight Mats
Div. 1 & Girls Preliminaries – 3 p.m. (Doors open at 2 p.m.) – Weigh-in at 1:30 p.m.
(Div. 1 on mats 1, 2, 3, 5, 7, 8; Girls on mats 4 & 6)
Div. 1 Quarterfinals – Approximately 5:15 p.m.
Div. 2 & 3 Preliminaries, Girls Quarterfinals – 7 p.m. – Div. 2 & Div. 3 Weigh-in at 5 p.m.
(Div. 2 on mats 1, 2 & 3; Div. 3 on mats 5, 7 & 8; Girls on mats 4 & 6)
Note: All weight classes will be wrestled in consecutive order from lowest to highest on next available mat.
SESSION 2 – Friday, Feb. 23 - Eight Mats
Div. 1 & Girls Consolations – 10 a.m. (Doors open at 9 a.m.)
(Div. 1 on mats 1, 2, 3, 5, 7, 8; Girls on mats 4 & 6)
Div. 1 and Girls Weigh-Ins: 8:30 a.m. / Div. 2-3 Weigh-Ins at 9 a.m.
Div. 2 & 3 Quarterfinals – Approximately 15 minutes following previous round
(Div. 2 on mats 1, 2 & 3; Div. 3 on mats 5, 7 & 8; Girls on mats 4 & 6)
Div. 1 & Girls Consolation Quarterfinals – Approximately 15 minutes following previous round
(Div. 1 on mats 1, 2, 3, 5, 7, 8; Girls on mats 4 & 6)
Div. 2 & 3 Consolation Quarterfinals – Approximately 15 minutes following previous round
(Div. 2 on mats 1, 2 & 3; Div. 3 on mats 5, 7 & 8; Girls on mats 4 & 6)
Note: All weight classes will be wrestled in consecutive order from lowest to highest on next available mat.
SESSION 3 – Friday, Feb. 23 - Eight Mats
Div. 1, 2, 3 & Girls Semifinals - 7 p.m. (Doors open at 6 p.m.)
(Div. 1 on mats 1 & 2; Div. 2 on mats 3 & 5; Div. 3 on mats 7 & 8; Girls on mats 4 & 6)
Note: All weight classes will be wrestled in consecutive order from lowest to highest on next available mat.
SESSION 4 – Saturday, Feb. 24 - Eight Mats
All Weigh-Ins: 8:30 a.m.
Div. 1, 2, 3 & Girls Consolation Semifinals - 10 a.m. (Doors open at 9 a.m.)
(Div. 1 on mats 1 & 2; Div. 2 on mats 3 & 5; Div. 3 on mats 7 & 8; Girls on mats 4 & 6)
Div. 1, 2, 3 & Girls Fifth-Place Matches*
Div. 1, 2, 3 & Girls Third-Place Matches*
* Fifth-place and third-place matches will run concurrently by weight class following all consolation matches.
SESSION 5 – Saturday, Feb. 24 - Four Mats
March of Champions – 5:30 p.m. (Doors open at 4 p.m.)
Div. 1, 2, 3 & Girls Championships - (Div. 1 on mat 1; Girls on mat 2, Div. 2 on mat 3; Div. 3 on mat 4)
State Tournament Resources
Purchase Tickets
State Individual Wrestling Apparel Store *Additional apparel items & designs will be available onsite
Parking Information
2024 State Team Tournament Schedule
Friday & Saturday, March 1-2, 2024
UW Field House, Madison, Wis.
Doors open for spectators one hour prior to the start of competition each session.
Teams will be seeded on Sunday, Feb. 25 and posted after review
Friday, March 1, 2024 (one session) – Weigh-ins – 4:30 p.m.
Division 1
Quarterfinals, Friday – 5:30 p.m.
#1 Kaukauna (18-0) 49, #8 Homestead (11-2) 17 - Summary
#4 Menomonie (20-3) 35, #5 Mukwonago (25-9) 26 - Summary
#3 Wisconsin Rapids Lincoln (19-3) 41, #6 Hartford (15-2) 22 - Summary
#2 Muskego (24-7) 47, #7 Arrowhead (12-4) 24 - Summary
Semifinals, Friday – 7:30 p.m.
Kaukauna (19-0) 35, Menomonie 29 (20-4) - Summary
Wisconsin Rapids Lincoln (20-3) 37, Muskego (24-8) 28 - Summary
Championship, Saturday - 3 p.m.
Kaukauna (20-0) 36 vs. Wisconsin Rapids Lincoln (20-4) 27 - Summary
Saturday, March 2, 2024 (two sessions) – Weigh-ins all divisions – 9 a.m.
Division 2
Semifinals, Saturday – 10 a.m.
#1 Luxemburg-Casco (20-0) 51, #4 Kewaskum (8-3) 13 - Summary
#2 St. Croix Falls (16-1) 27 vs. #3 Prairie du Chien (27-5) 26 - Summary
Championship, Saturday - 3 p.m.
Luxemburg-Casco (21-0) 36 vs. St. Croix Falls (16-2) 19 - Summary
Division 3
Semifinals, Saturday – 10 a.m.
#1 Fennimore (16-1) 50 vs. #4 Cumberland (19-6) 21 - Summary
#3 Coleman (16-4) 36, #2 Weyauwega-Fremont (19-2) 30 - Summary
Championship, Saturday - 3 p.m.
Fennimore (17-1) 46 vs. Coleman (16-5) 16 - Summary
Tickets for this event must be purchased online through GoFan ticketing - Purchase tickets.
Tournament Resources
Team Tournament Preview
State Wrestling Tournaments Apparel Store *Additional apparel items & designs will be available onsite
Tournament Information - Trackwrestling
2022-23 Results (Trackwrestling.com)