Menu

State Results Archive

Text

Boys Soccer History

The WIAA began sponsoring a tournament program in boys soccer in 1982. Whitefish Bay won the first team championship by blanking Brookfield East 2-0 in the title game.

The first State Tournament was held at Menomonee Falls. It moved to Neenah in 1983 and was held in Madison from 1988-2002. In 2003, the State Tournament was moved to its current location at Uihlein Soccer Park in Milwaukee.

In 1992, a two-division format was instituted for the first time, with eight schools in the Division 1 State tournament and four schools in Division 2. The three-division format was introduced in 2002. Eight schools qualified in Division 1 and four qualified in Divisions 2 and 3. In 2013, the four-division format was introduced with four teams qualifying in each of the divisions.

Marquette has won 14 championships to lead all schools. Whitefish Bay is next on the list with seven titles, and The Prairie School has won six. Xavier has won four titles with Brookfield Central, Brookfield East, Cedarburg, Delavan-Darien, Madison West, Mount Horeb, Neenah, Notre Dame and Oregon all having won three. Homestead, Muskego, Racine St. Catherine's, Sheboygan Christian, Shorewood, Sturgeon Bay, University School of Milwaukee and Wauwatosa East have each won two.

Brookfield East and Marquette have appeared in the most State Tournaments with 18. Neenah is next on the list of appearances with 17, and Madison West has qualified for State 15 times, and then Whitefish Bay with 14. Middleton has appeared in 13 State Tournaments, Racine Horlick 12, Cedarburg and Eau Claire Memorial 11, and Green Bay Preble 10.

Marquette is the only school to win five consecutive titles (2014-18), and the Hilltoppers are also the only program to win four straight titles (2000-03) in addition to their five straight titles. Furthermore, Marquette (2010-12) and Whitefish Bay (2015-17) are the only programs to win three in a row. Whitefish Bay has also won an additional two straight championships (1982-83). Other programs to have won back-to-back titles are Madison West (1987-88), Neenah (1985-86), Notre Dame (2007-08), Sheboygan Christian (2002-03), The Prairie School (2010-11) and Xavier (2003-04) have won two straight championships.

Tournament Series Results

2019 Tournament Results

2019 State Boys Soccer Tournament
Thursday-Saturday, Nov. 7-9, 2019
KOHLER Engines Stadium at Uihlein Soccer Park, Milwaukee, Wis.

DIVISION 1

Semifinals: Friday, Nov. 8
#1 Verona (20-1-2) 3, #4 Kenosha Tremper (11-8-2) 0 - Stats
#3 Neenah (18-1-3) 4, #2 Eau Claire Memorial (19-2-3) 1 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 9
Verona (21-1-2) 2, Neenah (18-2-3) 0 - Stats

DIVISION 2

Semifinals: Friday, Nov. 8
#1 Brookfield East (17-2-2) 4, #4 New Richmond (21-3-1) 1 - Stats
#3 Brookfield Central (14-6-1) 2, #2 Elkhorn (21-2) 1 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 9
Brookfield Central (14-6-2) 1, Brookfield East (17-2-3) 1 (Central wins SO 8-7) Stats

DIVISION 3

Semifinals: Thursday, Nov. 7
#1 McFarland (17-2-4) 7, #4 Rice Lake (17-5-1) 2 - Stats
#2 Shorewood (19-3-3) 2, #3 Seymour (20-2) 1 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 9
Shorewood (20-3-3) 2, McFarland (17-3-4) 1 - Stats

DIVISION 4

Semifinals: Thursday, Nov. 7
#1 The Prairie School (17-1-5) 8 #4 Lake Mills (14-9-3) 0 - Stats
#2 Sturgeon Bay (21-4-1) 5, #3 Northland Pines (15-4-4) 1 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 9
Sturgeon Bay (22-4-1) 2,  The Prairie School (17-2-15) 1 (OT) - Stats

 

2019 Boys Soccer Tournament Series Results

Division 1 Bracket

Division 1 Bracket

Division 3 Bracket

Division 4 Bracket

2018 Tournament Results

2018 State Boys Soccer Tournament Schedule
Thursday-Saturday, Nov. 1-3
KOHLER Engines Stadium at Uihlein Soccer Park, Milwaukee, Wis.

DIVISION 1

Semifinals: Friday, Nov. 2
#1 Marquette (19-1-2) 3, #4 Sun Prairie (14-6-3) 0 - Stats
#2 Hamilton (16-1-3) 3, #3 Green Bay Preble (17-2-6) 0 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 3
Marquette (20-1-2) 3, Hamilton (16-2-3) 0 - Stats

DIVISION 2

Semifinals: Thursday, Nov. 1
#4 New Berlin Eisenhower (17-3-1) 1, #1 Cedarburg (15-3-2) 0 - Stats
#2 Oregon (19-2-2) 3, #3 Holmen (22-2-1) 2 Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 3
Oregon (20-2-2) 3, New Berlin Eisenhower (17-4-1) 1 - Stats

DIVISION 3

Semifinals: Thursday, Nov. 1
#1 McFarland (19-4) 2, #4 Plymouth (14-4-6) 0 - Stats
#2 Pius XI Catholic (21-3-2) 7, #3 Baldwin-Woodville (20-1-2) 3 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 3
Pius XI Catholic (22-3-2) 3, McFarland (19-5) 1 - Stats

DIVISION 4

Semifinals: Friday, Nov. 2
#1 University School of Milw. (17-2-1) 4, #4 Sturgeon Bay (16-8-1) 1 - Stats
#2 Amery (18-0-4) 3, #3 Kettle Moraine Lutheran (15-6-3) 0 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 3
University School of Milw. (18-2-1) 2, Amery (18-1-4) 1 - Stats

 

2018 Boys Soccer Tournament Series Brackets

Division 1 Boys Bracket

Division 2 Boys Bracket

Division 3 Boys Bracket

Division 4 Boys Bracket

 

2017 Tournament Results

2017 State Boys Soccer Tournament Results
Thursday-Saturday, Nov. 2-4
KOHLER Engines Stadium at Uihlein Soccer Park, Milwaukee, Wis.


DIVISION 1

Semifinals: Thursday, Nov. 2

Marquette (19-3-1) 2, Madison West (13-6-1) 1 (OT) - Stats
Arrowhead (16-3-3) 4, Eau Claire Memorial (20-3-2) 2 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 4
Marquette (20-3-1) 2, Arrowhead (16-4-3) 1 - Stats

DIVISION 2

Semifinals: Thursday, Nov. 2
Whitefish Bay (24-0) 5, New Richmond (18-8-1) 0 - Stats
Oregon (16-4-4) 2, Waukesha West (18-2-2) 2 (4-3 SO) - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 4
Whitefish Bay (25-0) 6, Oregon (16-5-4) 1 - Stats

DIVISION 3

Semifinals: Friday, Nov. 3
Delavan-Darien (25-1-3) 2, Plymouth (17-4-2) 0 (OT) - Stats
Mount Horeb (18-4-1) 5, Amery (19-2-2) 1 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 4
Mount Horeb (19-4-1) 2, Delavan-Darien (25-2-3) 1 - Stats

DIVISION 4

Semifinals: Friday, Nov. 4
The Prairie School (16-4-3) 5, McDonell Catholic/Regis (11-5-3) 1 - Stats
Sturgeon Bay (19-4-1) 1, Kohler (26-1-1) 0 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 5
The Prairie School  (17-4-3) 1, Sturgeon Bay (19-5-2) 0 - Stats

2017 Boys Soccer Tournament Series Bracket

Division 1 Bracket

Division 2 Bracket

Division 3 Bracket

Division 4 Bracket



2016 Tournament Results

2016 State Boys Soccer Tournament Results
Thursday-Saturday, Nov. 3-5
KOHLER Engines Stadium at Uihlein Soccer Park, Milwaukee, Wis.

DIVISION 1

Semifinals: Friday, Nov. 4

Green Bay Preble (25-1-1) 2, Middleton (18-3-2) 1 (OT) - Stats
Marquette (19-1-3) 3, Brookfield Central (14-1-5) 0 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 5
Marquette (20-1-3) 1, Green Bay Preble (25-32-1) 0 - Stats


DIVISION 2

Semifinals: Friday, Nov. 4
Elkhorn (20-3-3) 2, New Richmond (19-5-1) 1 - Stats
Whitefish Bay (22-2-1) 2, Waukesha West (14-6-2) 1 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 5
Whitefish Bay (23-2-1) 4, Elkhorn (20-4-3) 0 - Stats


DIVISION 3

Semifinals: Thursday, Nov. 3
Mount Horeb (17-4-2) 1, Rice Lake (20-3-2) 1 (MH advances 4-3 SO) - Stats
Delavan-Darien (25-1-2) 5, Seymour (16-9-4) 1 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 5
Delavan-Darien (26-1-2) 2, Mount Horeb (17-5-2) 1 - Stats


DIVISION 4

Semifinals: Thursday, Nov. 3
Racine St. Catherine's (16-6-2) 4, Phillips (17-4) 1 - Stats
Winnebago Lutheran (23-1-5) 2, Sheboygan Christian/Lutheran (18-4-1) 1 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 5
Racine St. Catherine's  (17-6-2) 4, Winnebago Lutheran (23-2-5) 2 (OT) - Stats

2016 Boys Soccer Tournament Series Bracket

Division 1 Bracket

Division 2 Bracket

Division 3 Bracket

Division 4 Bracket


2015 Tournament Results

2015 State Boys Soccer Tournament Results
Thursday-Saturday, Nov. 5-7
KOHLER Engines Stadium at Uihlein Soccer Park, Milwaukee, Wis.


DIVISION 1

Semifinals: Friday, Nov. 6

Marquette (19-2) 3, Madison West (18-3-3) 2 - Stats
Arrowhead (21-1-3) 4, Kimberly (16-3-3) 1 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 7
Marquette (20-2) 5, Arrowhead (21-2-3) 2 - Stats


DIVISION 2

Semifinals: Friday, Nov. 6
Whitefish Bay (22-2-1) 7, Milton (14-6-2) 0 - Stats
Cedarburg (19-0-4) 2, River Falls (13-7-2) 1 (OT) - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 7
Whitefish Bay (23-2-1) 1, Cedarburg (19-1-4) 0 - Stats


DIVISION 3

Semifinals: Thursday, Nov. 5
Mount Horeb (15-6-4) 1, Grafton (20-3-2) 1 (MH advances 4-2 SO) - Stats
Rice Lake (18-6-1) 1, Notre Dame (13-9-4) 0 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 6
Mount Horeb (16-6-4) 1 Rice Lake (18-7-1) 0 - Stats


DIVISION 4

Semifinals: Thursday, Nov. 5
University School (17-1-1) 1, Racine St. Catherine's (14-7-3) 0 - Stats
Sturgeon Bay (21-3-3) 1, Barron (18-4) 0 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 7
Sturgeon Bay  (22-3-3) 2, University School (17-2-1) 0 - Stats

2015 Boys Soccer Tournament Series Bracket

Division 1 Bracket

Division 2 Bracket

Division 3 Bracket

Division 4 Bracket


2014 Tournament Results

2014 State Boys Soccer Tournament Results
Thursday-Saturday, Oct. 30-Nov.1
Time Warner Cable Stadium at Uihlein Soccer Park, Milwaukee, Wis.

DIVISION 1

Semifinals: Friday, Oct. 31

Marquette (22-1-2) 3, Eau Claire Memorial (21-5) 1 - Stats
Menomonee Falls (17-3-5) 5, Beloit Memorial (20-2-7) 5 (3-2 SO) - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 1
Marquette (23-2-2) 4, Menomonee Falls (17-5-4) 1 - Stats


DIVISION 2

Semifinals: Friday, Oct. 31
Brookfield East (19-2-4) 4, Pulaski (14-4-5) 0 - Stats
Cedarburg (14-5-4) 1, Oregon (17-2-2) 0 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 1
Brookfield East (20-2-4) 2, Cedarburg (14-6-4) 0 - Stats


DIVISION 3

Semifinals: Thursday, Oct. 30
Delavan-Darien (22-2-2) 6, Rice Lake (16-9-2) 2 - Stats
Mount Horeb (14-5-4) 1, Luxemburg-Casco (19-5-2) 0 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 1
Delavan-Darien (21-4-2) 3, Mount Horeb (14-6-4) 1 - Stats


DIVISION 4

Semifinals: Thursday, Oct. 30
St. Thomas More (15-3-4) 3, Barron (17-5-1) 0 - Stats
The Prairie School (19-4-3) 6, Sturgeon Bay (22-4-1) 0 - Stats

Championship Game: Saturday, Nov. 1
The Prairie School (20-4-3) 2, St. Thomas More (15--4) 0 - Stats

2014 Boys Soccer Tournament Series Bracket

Division 1 Bracket

Division 2 Bracket

Division 3 Bracket

Division 4 Bracket

2013 Tournament Results

2013 State Boys Soccer Tournament Results
Thursday-Saturday, Oct. 31-Nov.2
Time Warner Cable Stadium at Uihlein Soccer Park, Milwaukee, Wis.

DIVISION 1

Semifinals: Friday,Nov. 1

Muskego (22-4-1) 1, Arrowhead (19-1-2) 0 - stats
Green Bay Preble (23-3-1) 2, Madison West (18-5-1) 1 - stats

Championship Game: Saturday, Nov. 2
Muskego (23-4-1) 2, Green Bay Preble (23-4-1) 2 (Muskego 4-2 SO) - stats


DIVISION 2

Semifinals: Friday, Nov. 1
Cedarburg (15-4-2) 2, Whitefish Bay (17-6) 1 - stats
Oregon (16-3-2) 4, Marshfield (19-5-3) 1 - stats

Championship Game:  Saturday, Nov. 2
Oregon (17-3-2) 0, Cedarburg (15-5-2) 0 (Oregon 4-2 SO) - stats


DIVISION 3

Semifinals: Friday, Nov. 1
Notre Dame (21-3-4) 1, Pewaukee (20-1-3) 0 (2 OT) - stats
Ashland (26-1) 3, McFarland (19-7-1) 0 - stats

Championship Game: Saturday, Oct. 27
Ashland (27-1) 1, Notre Dame (21-4-4) 0 - stats


DIVISION 4

Semifinals: Friday, Nov. 1
University School (19-2-3) 1, Sturgeon Bay (18-7-1) 0 (2 OT) - stats
The Prairie School (16-4-3) 2, Barron (12-8-2) - stats

Championship Game: Saturday, Nov. 2
University School (20-2-3) 1, The Prairie School (16-5-3) - stats


2013 Boys Soccer Tournament Series Bracket

Division 1 Bracket

Division 2 Bracket

Division 3 Bracket

Division 4 Bracket


DIVISION 2

2012 Tournament Results

2012 State Boys Soccer Tournament Results
Thursday-Saturday, Oct. 25-27
Time Warner Cable Stadium at Uihlein Soccer Park, Milwaukee, Wis.

DIVISION 1

Quarterfinals: Thursday, Oct. 25
Kenosha Bradford (21-4-1) 1, Oregon (16-2-4) (stats)
Kettle Moraine (16-5-3) 1, Neenah (18-5-1) 0 (stats)
Brookfield East (16-7-2) 2, Kimberly (20-3)  0 (stats)
Marquette (21-1-2) 4, Eau Claire Memorial (21-3-1) 0 (stats)

Semifinals: Friday, Oct. 26
Kettle Moraine (17-5-3) 1, Kenosha Bradford (21-5-1) 0 (stats)
Marquette (22-1-2) 3, Brookfield East (16-8-2) 1 (stats)

Championship Game: Saturday, Oct. 27
Marquette (23-1-2) 2, Kettle Moraine (17-6-3) 1 (stats)

DIVISION 2

Semifinals: Friday, Oct. 26
Xavier (21-4-1) 4, Notre Dame (20-6-2) 1 (stats)
Mount Horeb (15-5-2) 2, Pewaukee (18-3-3) 1 (stats)

Championship Game:  Saturday, Oct. 27
Xavier (22-4-1) 3, Mount Horeb (15-6-2) 0 (stats)

DIVISION 3

Semifinals: Friday, Oct. 26
Winnebago Lutheran (19-5-3) 1, Aquinas (15-7-2) 0 (2 OT) (stats)
St. Anthony (25-3) 1, Oostburg (24-4-1) 0 (stats)

Championship Game: Saturday, Oct. 27
St. Anthony (26-3) 4, Winnebago Lutheran (19-6-3) 1 (stats)

2012 Boys Soccer Tournament Series Bracket

Division 1 Bracket
Division 2 Bracket
Division 3 Bracket

2011 Tournament Results

2010 Tournament Results

2010 State Boys Soccer Tournament

Thursday-Saturday, Oct. 28-30
Time Warner Cable Stadium at Uihlein Soccer Park, Milwaukee, Wis.

 

Division 1

 

Quarterfinals: Thursday, Oct. 28
Brookfield East 2, Waukesha West 0
Marquette 4, Kenosha Bradford 1 
Appleton North 4, De Pere 2
Eau Claire Memorial 1, Middleton 0


Semifinals: Friday, Oct. 29
Marquette 6, Brookfield East 2
Appleton North 3, Eau Claire Memorial 0

 

Championship Game: Saturday, Oct. 30
Marquette 3, Appleton North 2

 

Division 2

Semifinals: Friday, Oct. 29
Fox Valley Lutheran 2, Plymouth 0
Catholic Memorial 3, Mount Horeb 0

Championship Game:  Saturday, Oct. 30
Catholic Memorial 3, Fox Valley Lutheran 2 (2 OT)


Division 3

Semifinals: Friday, Oct. 29
Aquinas 3, Newman Catholic 1
The Prairie School 2, Sturgeon Bay 0

Championship Game: Saturday, Oct. 30

The Prairie School 5, Aquinas 0

 

2010 Boys Soccer Tournament Series Results

Division 1 Results Bracket
Division 2 Results Bracket
Division 3 Results Bracket

2009 Tournament Results

2008 Tournament Results

2008 Boys Soccer State Tournament Results
Thursday-Saturday, Nov. 6-8
Uihlein Soccer Park, Milwaukee, Wis.


Division 1

Quarterfinals: Thursday, Nov. 6
Marquette (20-2-1) 4, Neenah (16-4-3) 1
Homestead (18-4-3) 2, Eau Claire Memorial (19-5-2) 1
Muskego (25-3) 3, Madison West (18-4-2) 0
Milton (15-10) 2, Green Bay Preble (18-6-3) 1

Semifinals: Friday, Nov. 7
Marquette (21-2-1) 1,  Homestead (18-5-3) 0 (OT)
Muskego (26-3) 2, Milton (15-10) 0

Championship Game: Saturday, Nov. 8

Marquette (22-2-1) 5,  Muskego (26-4) 0

 
Division 2

Semifinals: Friday, Nov. 7
Catholic Memorial (19-3-2) 4, Dodgeville/Mineral Point (15-6-2) 0
Notre Dame (23-3-2) 2, Pewaukee (18-5-2) 1

Championship Game:  Saturday, Nov. 8
Notre Dame (24-3-2) 3, Catholic Memorial (19-4-2) 2

Division 3

Semifinals: Friday, Nov. 7
McDonell Central/Regis (24-1-3) 1, University School (19-4-1) 1 (7-6 SO, McDonell/Regis advances)
Columbus (19-5-3) 1, New Holstein 1 (23-3-2) 1 (Columbus advances by 5-3 SO)
 
Championship Game: Saturday, Nov. 8
Columbus (20-5-3) 3, McDonell Central/Regis (24-2-3) 2

 
2008 Tournament Brackets & Results

Division 1 Tournament Bracket
Division 2 Tournament Bracket
Division 3 Tournament Bracket

2007 Tournament Results

2006 Tournament Results

2005 Tournament Results

2004 Tournament Results

2004 Boys State Soccer Tournament Results
Thursday-Saturday, Nov. 4-6, 2004
Uihlein Soccer Park, Milwaukee, Wis.


Division 1

Quarterfinals: Thursday, Nov. 4 
Marquette (19-4-2) 2, Arrowhead (21-2-2) 0 
Racine Horlick (19-7-1) 2, Muskego (14-9-3) 0 
Fond du Lac (25-0-3) 1, Green Bay Southwest (17-3-7) 1 (3-0 SO, Fond du Lac advances) 
Middleton (20-3-1) 4, Eau Claire Memorial (22-4-1) 2

Semifinals: Friday, Nov. 5 
Marquette (20-4-2) 3, Racine Horlick (19-8-1) 2 
Middleton (21-3-1) 2, Fond du Lac (25-1-3) 0 

Championship Game: Saturday, Nov. 6 
Middleton (22-3-1) 1, Marquette (20-5-2) 0


Division 2

Semifinals: Friday, Nov. 5
Shorewood (18-5-2) 1, Monona Grove (10-11-2) 0 
Xavier (19-6-4) 1, Onalaska (13-11-1) 0 

Championship Game: Saturday, Nov. 6 
Game-3: Xavier (20-6-4) 2, Shorewood (18-4-2) 1


Division 3


Semifinals: Friday, Nov. 5 
The Prairie School (22-1-1) 5, Belleville/New Glarus (13-10) 0 
St. Mary Central (21-5-2) 2, New Holstein (18-6-2) 0 

Championship Game: Saturday, Nov. 6
The Prairie School (23-1-1) 3, St. Mary Central (21-6-2) 0

 

2004 Boys Soccer Tournament Series Results

Division 1 Results Bracket
Division 2 Results Bracket
Division 3 Results Bracket

2003 Tournament Results

2003 Boys State Soccer Tournament Results
Thursday-Saturday, Nov. 6-8, 203

Uihlein Soccer Park, Milwaukee, Wis.


Division 1

Quarterfinals: Thursday, Nov. 6 
Middleton 1, Kenosha Tremper 0 
Brookfield East 4, Appleton West 0 
Marquette 4, Green Bay Preble 0 
Racine Horlick 4, Wausau West 0

Semifinals: Friday, Nov. 7 
Brookfield East 2, Middleton 1 (2 OT) 
Marquette 6, Racine Horlick 1 

Championship Game: Saturday, Nov. 8 
Marquette 4, Brookfield East 1


Division 2

Semifinals: Friday, Nov. 7
Whitefish Bay 4, Northland Pines 1 
Game-2: Xavier 4, Catholic Memorial 2 

Championship Game: Saturday, Nov. 8 
Game-3: Xavier 4, Whitefish Bay 2


Division 3


Semifinals: Friday, Nov. 7
The Prairie School 3, Newman Catholic 0
Game-2: Sheboygan Christian 4, Central Wisconsin Christian 0

Championship Game: Saturday, Nov. 8
Sheboygan Christian 3, The Prairie School 0


2003 Boys Soccer Tournament Series Results

Division 1 Results Bracket
Division 2 Results Bracket
Division 3 Results Bracket


2002 Tournament Results

2002 Boys State Soccer Tournament Results
Thursday-Saturday, Nov. 7-9, 2002
Breese Stevens Field & Mansfield Stadium, Madison, Wis.


Division 1

Quarterfinals: Thursday, Nov. 7 - Mansfield Stadium 
Eau Claire Memorial (22-5-2) 1, Milton (14-8-3) 0 (OT - 87:46)  
Green Bay Preble (22-3-3) 0, Waukesha West (24-0-2) 0 (4-3, SO Preble advances)  
Middleton (25-2) 3, Racine Horlick (16-9-1) 0  
Marquette (24-2) 2, Appleton West (21-2) 1 

Semifinals: Friday, Nov. 8 - Breese Stevens Field 
Eau Claire Memorial 2, Green Bay Preble 0  
Marquette 2, Middleton 1 (OT) 

Championship Game: Saturday, Nov. 9 - Breese Stevens Field 
Marquette 4, Eau Claire Memorial 0  


Division 2

Semifinals: Friday, Nov. 8 - Mansfield Stadium 
Plymouth (24-2-2) 0, Notre Dame (14-8-4) 0 (2-1 SO, Plymouth advances)  
Edgewood (22-2-2) 3, Northland Pines (24-1-1) 2  

Championship Game: Saturday, Nov. 9 - Breese Stevens Field 

Plymouth (25-2-2) 2, Edgewood (22-3-2) 1 (OT)


Division 3


Semifinals: Friday, Nov. 8 - Breese Stevens Field 
Sheboygan Christian (26-1-1) 1, Wrightstown (26-3) 0  
Aquinas (16-7-2) 1, Racine St. Catherine's (17-2-7) 1 (3-0 SO, Aquinas advances) 

Championship Game: Saturday, Nov. 9 - Breese Stevens Field 
Sheboygan Christian 27-1-1) 3, Aquinas (16-8-2) 0

 

2002 Boys Soccer Tournament Series Results

Division 1 Results Bracket
Division 2 Results Bracket
Division 3 Results Bracket

2001 Tournament Results

2001 Boys State Soccer Tournament  Results
Thursday-Saturday, Nov. 1-3, 2001
Breese Stevens Field & Mansfield Stadium, Madison, Wis.

Division 1

Quarterfinals: Thursday, Nov. 1 - Mansfield Stadium 
Racine Horlick (21-3) 1, Brookfield Central (19-5-1) 0 
Green Bay Preble (20-2-2) 0, Madison West (14-7-4) 0 (1-0 SO, Preble advances)
Eau Claire Memorial (26-2-1) 2, Wisconsin Rapids Lincoln (21-5-2) 1 
Marquette (21-2-0) 6, Muskego (21-6-4) 1

Semifinals: Friday, Nov. 2 - Breese Stevens Field 
Racine Horlick (21-3) 2, Green Bay Preble (20-2-2) 0 
Marquette (22-2-0) 2, Eau Claire Memorial (26-3-1) 1 

Championship Game: Saturday, Nov. 3 - Breese Stevens Field 

Marquette 5, Racine Horlick 0 

Division 2

Semifinals: Friday, Nov. 2 - Breese Stevens Field 
Notre Dame (12-6) 4, Monona Grove (13-8-5) 1 
Racine St. Catherine's (28-0-1) 3, Sheboygan Christian (22-5-1) 1 

Championship Game: Saturday, Nov. 3 - Breese Stevens Field 
Notre Dame 3, Racine St. Catherine's 2

 
2001 Boys Soccer Tournament Series Results

Division 1 Results Bracket

Division 2 Results Bracket

2000 Tournament Results

2000 Boys State Soccer Tournament  Results
Thursday-Saturday, Nov. 2-4, 2000
Breese Stevens Field & Mansfield Stadium, Madison, Wis.

Division 1

Thursday, November 2
Wausau West 2, Plymouth 0 
Middleton 3, Wisconsin Rapids Lincoln 0 
Marquette 3, Pius XI 1 
Brookfield East 3, Kenosha Tremper 0 

Friday, November 3
Middleton 1, Wausau West 0 
Marquette 5, Brookfield East 3 

Saturday, November 4
Marquette 2, Middleton 0 

Division 2

Friday, November 3
Notre Dame 1, Whitefish Bay 0
Delavan-Darien 2, Grafton 1

Saturday, November 4
Delavan-Darien 2, Notre Dame 1

 

2000 Boys Soccer Tournament Series Results

Division 1 Results Bracket
Division 2 Results Bracket