Girls Basketball - Records & Results

Tournament Series Results

2014 Girls State Basketball Tournament
Thursday-Saturday, March 20-22, 2014
Kohl Center, Madison, Wis.

DIVISION 1

Semifinals: Friday, March 21
Oak Creek (25-2) 46, Kimberly (26-1) 40 (OT)  - Stats
Superior (24-3) 51, Mukwonago (20-7) 49 - Stats

Championship Game: Saturday, March 22
Oak Creek (26-2) 73, Superior (24-4) 52 - Stats


DIVISION 2

Semifinals: Friday, March 21
Notre Dame (26-1) 50, Pius XI (24-3) 47 - Stats
DeForest (26-1) 43, La Crosse Central (21-6) 42 - Stats

Championship Game: Saturday, March 22
Notre Dame (27-1) 52, DeForest (26-2) 42 - Stats

 

DIVISION 3

Semifinals: Thursday, March 21
Kettle Moraine Luth. (26-1) 64, Oconto Falls (22-4) 41 - Stats
Neillsville (27-0) 51, Brodhead (26-1) 43 (OT) - Stats

Championship Game: Saturday, March 22
Kettle Moraine Luth. (27-1) 28, Neillsville (27-1) 23 - Stats

 

DIVISION 4

Semifinals: Friday, March 13
Algoma (25-2) 42, St. Mary's Springs (22-4) 37 (OT) - Stats
Cuba City (26-1) 52, Regis (21-6) 39 - Stats

Championship Game: Saturday, March 15
Cuba City (27-1) 49, Algoma (25-3) 28 - Stats

 

DIVISION 5

Quarterfinals: Thursday, March 13
Assumption (26-2) 61, Heritage Christian (20-5) 41 - Stats
Barneveld (27-0) 71, Owen-Withee (22-6) 53 - Stats

Championship Game: Saturday, March 15
Barneveld (28-0) 38, Assumption (26-3) 34 - Stats


2014 Tournament Brackets & Results

2013 State Girls Basketball Tournament
Thursday-Saturday, March 14-16
Resch Center, Green Bay, Wis.

DIVISION 1

Semifinals - Friday, March 15

Mukwonago (25-2) 64, Arrowhead (18-9) 44
Milwaukee Riverside (23-4) 69, Superior (23-4) 55

Championship Game - Saturday, March 16
Milwaukee Riverside (24-4) 55, Mukwonago (25-3) 41

DIVISION 2

Semifinals - Friday, March 15
Notre Dame (21-6) 61, Milton (19-8) 35
New Berlin Eisenhower (25-2) 48, New London (26-1) 47

Championship Game - Saturday, March 16
Notre Dame (22-6) 42, New Berlin Eisenhower (25-3) 33

DIVISION 3

Semifinals - March 15
Kewaunee (26-1) 40, Lodi (24-3) 27
East Troy (26-1) 68, Neillsville (26-1) 56

Championship Game - March 16
Kewaunee (27-1) 60, East Troy (26-2) 58

DIVISION 4

Semifinals - March 14
Algoma (25-2) 62, Cuba City (25-2) 39
Colfax (26-1) 42, The Prairie School (24-3) 41

Championship Game - March 16
Algoma (26-2) 46, Colfax (26-2) 30

DIVISION 5

Semifinals - March 14
Assumption (27-1) 60, Newman Catholic (20-8) 37
Barneveld (27-1) 54, South Shore (26-1) 45

Championship Game - March 16
Assumption (28-1) 39, Barneveld (27-2) 35

 

Tournament Series Results
Division 1 Bracket
Division 2 Bracket
Division 3 Bracket
Division 4 Bracket
Division 5 Bracket

2012 State Girls Basketball Tournament

Thursday-Saturday, March 22-24, 2012
Kohl Center, Madison, Wis.

DIVISION 1

Semifinals - Friday, March 23

De Pere (23-4) 49, Oshkosh West (20-7) 37

Milwaukee King (21-6) 78, Middleton (21-6) 73

Championship - Saturday, March 24

De Pere (24-4) 60, Milwaukee King (21-7) 57


DIVISION 2

Semifinals - Friday, March 23

New London (27-0) 52, Notre Dame (21-6) 34

New Berlin Eisenhower (27-0) 47, Reedsburg (23-4) 28

Championship - Saturday, March 24

New London (28-0) 43, New Berlin Eisenhower (27-1) 39

 

DIVISION 3

Semifinals - Friday, March 23

Kewaunee (23-4) 38, Barron (21-6) 18

Oostburg (23-4) 54, East Troy (24-3) 38

Championship - Saturday, March 24

Kewaunee (24-4) 50, Oostburg (23-5) 41

 

DIVISION 4

Semifinals - Thursday, March 22

Oshkosh Lourdes (26-1) 70, Regis (24-3) 63

Neillsville (27-0) 53, Howards Grove (25-2) 41

Championship - Saturday, March 24

Neillsville (28-0) 52, Oshkosh Lourdes (26-2) 42

 

DIVISION 5

Semifinals - Thursday, March 22

Owen-Withee (25-3) 49, Newman Catholic (25-2) 46

Heritage Christian (23-4) 50, Seneca (26-1) 41

Championship - Saturday, March 24

Heritage Christian (24-4) 79, Owen-Withee (25-4) 51

 

 

Tournament Series Information

2011 State Girls Basketball Tournament 

Thursday-Saturday, March 24-26
Kohl Center, Madison, Wis.

 

DIVISION 1

Semifinals - Friday, March 25

Nicolet (25-2) 72, Eau Claire North (24-3) 46

Middleton (26-1) 50, Pius XI (25-2) 39

Championship Game - Saturday, March 26

Nicolet (26-2) 58, Middleton (26-2) 54

 

DIVISION 2

Semifinals - Friday, March 25

New London (24-3) 59, Milton (22-4) 49

Luxemburg-Casco (26-1) 50, Whitefish Bay (21-6) 39

Championship Game - Saturday, March 26

New London (25-3) 53, Luxemburg-Casco (26-2) 45

 

 

DIVISION 3

Semifinals - Friday, March 25

Altoona (20-7) 48, Prairie du Chien (21-6) 34

Kewaunee (24-3) 61, Dominican (26-1) 56

Championship Game - Saturday, March 26

Altoona (21-7) 54, Kewaunee (24-4) 48

 

DIVISION 4

Semifinals - Thursday, March 24

Regis (26-1) 57, Westby (25-2) 51 (OT)

Algoma (26-1) 58, Oostburg (23-4) 36

Championship Game - Saturday, March 26

Regis (27-1) 56, Algoma (26-2) 42 

 

DIVISION 5

Semifinals - Thursday, March 24

River Ridge (20-7) 43, Prentice (25-2) 42 (OT)

Newman Catholic (27-1) 64,  Black Hawk (26-1) 40

Championship Game - Saturday, March 26

Newman Catholic (28-1) 55, River Ridge (20-8) 28 

 

2011 Tournament Series Brackets & Results

Division 1 Brackets & Results

Division 2 Brackets & Results

Division 3 Brackets & Results

Division 4 Brackets & Results

Division 5 Brackets & Results

 

Super Tuesday Results 

Eau Claire North (24-2) 46, Appleton East (15-10) 41

Nicolet (24-2) 53, De Pere (22-4) 47

Pius XI (25-1) 70, Racine Case (22-3) 61  

Middleton (25-1) 61,  Franklin (17-9) 59

2010 State Girls Basketball Tournament

Thursday-Saturday, March 25-27, 2010
Kohl Center, Madison, Wis.

DIVISION 1

Quarterfinals: Thursday, March 25

Milwaukee Vincent (24-2) 68, Racine Case (19-6) 62

Pius XI (24-3) 58, Verona (22-4) 41

De Pere (25-1) 50, Beaver Dam (24-2) 29

Wausau West (23-4) 53, Middleton (22-4) 48 (OT)

Semifinals: Friday, March 26

Pius XI (25-3) 63, Milwaukee Vincent (24-3) 58
De Pere (26-1) 53, Wausau West (23-5) 36

Championship Game: Saturday, March 27

Pius XI (26-3) 34, De Pere (26-2) 23 

 

DIVISION 2

Semifinals: Friday, March 26

Winneconne (25-3) 31, Monroe (25-2) 30

New Berlin Eisenhower (25-2) 40, Altoona (18-10) 38

Championship Game: Saturday, March 27

New Berlin Eisenhower (26-2) 59, Winneconne (25-4) 50

 

DIVISION 3

Semifinals: Friday, March 26

Cuba City (28-0) 56, Brillion (26-2) 40

Oostburg  (24-4) 64, Osseo-Fairchild (26-2) 43

Championship Game: Saturday, March 27

Cuba City (29-0) 53, Oostburg (24-5) 40

 

DIVISION 4

Semifinals: Thursday, March 25

Newman Catholic (25-2) 58, Weston (24-4) 36

Black Hawk (27-1) 42, Northwood (25-1) 31

Championship Game: Saturday, March 27

Newman Catholic (26-2) 64, Black Hawk (27-2) 30

 

Tournament Series Brackets and Results

Division 1 Bracket & Results

Division 2 Bracket & Results

Division 3 Bracket & Results

Division 4 Bracket & Results

2009 State Girls Basketball Tournament

Thursday-Saturday, March 12-14, 2009
Alliant Energy Center, Madison, Wis.

DIVISION 1

Quarterfinals: Thursday, March 12

Middleton (22-3) 59, Verona Area (19-5) 48 

Milwaukee Vincent (23-1) 52, Neenah (20-4) 35

De Pere  (23-1) 54, Brookfield Central  (22-2) 31

Milwaukee King (21-3) 51, Marshfield (22-2) 42

Semifinals: Friday, March 13

Milwaukee Vincent (24-1) 52, Middleton (22-4) 40

Milwaukee King (22-3) 61, De Pere (23-2) 50

Championship Game: Saturday, March 14

Milwaukee Vincent (25-1) 48, Milwaukee King (22-4) 47

 

DIVISION 2

Semifinals: Friday, March 13

Grafton (23-2) 53, Monroe (23-3) 45

Durand (23-2) 55, Notre Dame (17-9) 44

Championship Game: Saturday, March 14

Grafton (24-2) 54, Durand (23-3) 52

 

DIVISION 3

Semifinals: Thursday, March 12

Cuba City (26-0) 48, Oostburg (22-4) 43

Amherst (26-0) 55, Fall Creek (20-6) 46

Championship Game: Saturday, March 14

Game-3:  Amherst (27-0) 41, Cuba City (26-1) 37

 

DIVISION 4

Semifinals: Friday, March 13

Potosi (25-1) 49, Black Hawk  (23-3) 42

St. Mary Central (22-4) 49, Siren (25-1) 34

Championship Game: Saturday, March 14

St. Mary Central (23-4) 45, Potosi (25-2) 42


2009 Tournament Brackets & Result

Division 1 Brackets & Results

Division 2 Brackets & Results

Division 3 Brackets & Results

Division 4 Brackets & Results

2008 State Girls Basketball Tournament

Thursday-Saturday, March 13-15, 2008
Alliant Energy Center, Madison, Wis.

DIVISION 1

Quarterfinals: Thursday, March 13

Oshkosh West (19-5) 52, Oak Creek (21-4) 50

Brookfield Central (19-5) 56, Marshfield (20-4) 48

Milwaukee Vincent (20-3) 57, Middleton (20-4) 45

Verona (19-6) 53, De Pere (22-3) 50

Semifinals: Friday, March 14

Oshkosh West (20-5) 41, Brookfield Central (19-6) 29

Milwaukee Vincent (21-3) 45, Verona (19-7) 26

Championship Game: Saturday, March 15

Milwaukee Vincent (22-3) 49, Oshkosh West (20-6) 37 

 

DIVISION 2

Semifinals: Friday, March 14

Freedom (24-2) 65, Grafton (24-1) 61 (OT)

Monroe (21-5) 49, Altoona (22-3) 47

Championship Game: Saturday, March 15

Monroe (22-5) 42, Freedom (24-3)  34

 

DIVISION 3

Semifinals: Thursday, March 13

Oostburg (26-0) 57, Amherst (25-1) 28

Markesan (24-2) 41, Colfax (21-4) 35

Championship Game: Saturday, March 15

Oostburg (27-0) 43, Markesan (24-3) 37

 

DIVISION 4

Semifinals: Friday, March 14

St. Mary Central (23-3) 49, Sheboygan Christian (15-11) 37

Flambeau (25-1) 57, Eleva-Strum (20-6) 40

Championship Game: Saturday, March 15

Flambeau (26-1) 61, St. Mary Central (23-4)  36

 

 

2008 Tournament Brackets & Results

2007 Girls Basketball State Tournament 

Thursday-Saturday, March 8-10
Veterans Memorial Coliseum at the Alliant Energy Center

DIVISION 1

Quarterfinals -- Thursday, March 8 

Merrill (21-3) 54, Milton (17-7) 43 

Milwaukee Vincent (22-1) 45, Antigo (22-3) 21 

La Crosse Logan (22-3) 52, Milwaukee King (21-3) 50 

Sheboygan North (22-2) 56, Franklin (20-4) 41

Semifinals -- Friday, March 9 

Milwaukee Vincent (23-1) 54, Merrill (21-4) 47 

Sheboygan North (23-2) 64, La Crosse Logan (22-4) 41

Championship Game -- Saturday, March 10 

Milwaukee Vincent (24-1) 49, Sheboygan North (23-3) 45

 

DIVISION 2

Semifinals -- Friday, March 9 

New London (24-2) 43, Neillsville (22-3) 27 

Grafton (22-3) 54, Greendale (22-3) 52

Championship Game -- Saturday, March 10 

Grafton (23-3) 41, New London (24-3) 35 (OT)


DIVISION 3

Semifinals -- Thursday, March 8 

Amherst (24-2) 57, Osseo-Fairchild (24-2) 51

Cuba City (26-0) 51, Oostburg (25-1) 42

Championship Game -- Saturday, March 10 

Cuba City (27-0) 70, Amherst (24-3) 28 


DIVISION 4

Semifinals -- Friday, March 9 

Flambeau (25-1) 40, Newman Catholic (20-5) 37

Barneveld (23-3) 49, Catholic Central (23-3) 43

Championship Game -- Saturday, March 10 

Flambeau (26-1) 53, Barneveld (23-4) 44


2007 Tournament Bracket & Results

Division 1 Tournament Bracket & Results

Division 2 Tournament Bracket & Results

Division 3 Tournament Bracket & Results

Division 4 Tournament Bracket & Results

2006 Girls Basketball State Tournament

Thursday-Saturday, March 9-11
Alliant Energy Center, Madison, Wis.


DIVISION 1

Quarterfinals -- Thursday, March 9

Cedarburg (19-6) 57, Divine Savior Holy Angels (19-6) 41 

Ashwaubenon (20-5) 49, DeForest (22-2) 40 

Marshfield (22-2) 52, Sheboygan North (22-3) 40 

Waterford (21-4) 58, Janesville Parker (20-4) 45

Semifinals -- Friday, March 10 

Ashwaubenon (21-5) 40, Cedarburg (19-7) 33 

Waterford (22-4) 56, Marshfield (22-3) 55

Championship Game -- Saturday, March 11 

Ashwaubenon (22-5) 37, Waterford (22-5) 35

 

DIVISION 2

Semifinals -- Friday, March 10 

Monroe (22-3) 56, New London (20-5) 51 

Whitefish Bay (22-3) 45, Mosinee (21-4) 44

Championship Game -- Saturday, March 11 

Monroe (23-3) 59, Whitefish Bay (22-4) 33 


DIVISION 3

Semifinals -- Thursday, March 9 

Cuba City (25-1) 65, Amherst (21-4) 43

Ozaukee (24-2) 50, Neillsville (24-2) 34

Championship Game -- Saturday, March 11 

Cuba City (26-1) 56, Ozaukee (24-3) 52

 


DIVISION 4

Semifinals -- Friday, March 10 

Newman Catholic (25-1) 59, Barneveld (22-4) 48

Flambeau (24-1) 61, Rio (22-4) 54

Championship Game -- Saturday, March 11 

Flambeau (25-1) 44, Newman Catholic (25-2) 31

 

2006 Tournament Brackets & Results

Division 1 Tournament Bracket & Results

Division 2 Tournament Bracket & Results

Division 3 Tournament Bracket & Results


2005 Girls Basketball State Tournament

Thursday-Saturday, March 10-12
Kohl Center, Madison, Wis.

 

DIVISION 1

Quarterfinals -- Thursday, March 10 

De Pere (23-2) 50, Chippewa Falls (23-2) 39 

DeForest (20-5) 39, Oshkosh West (17-7) 37 

Milwaukee Riverside (21-3) 47, Whitnall (14-10) 34

Waukesha South (22-2) 62, Janesville Parker (20-4) 44

Semifinals -- Friday, March 11

De Pere (24-2) 49, DeForest (20-6) 37 

Waukesha South (23-2) 64, Milwaukee Riverside (21-3) 51

Championship Game -- Saturday, March 12 

De Pere (25-2) 51, Waukesha South (23-3) 43


DIVISION 2

Semifinals -- Friday, March 11 

Jefferson (23-2) 51, Holmen (23-3) 40 

Notre Dame (21-5) 62, Catholic Memorial (16-10) 56

Championship Game -- Saturday, March 12 

Jefferson (24-2) 46, Notre Dame (21-6) 29


DIVISION 3

Semifinals -- Thursday, March 10 

Cuba City (26-0) 44, Thorp (23-3) 41

Wausau Newman (23-3) 34, Oostburg (19-6) 32

Championship Game -- Saturday, March 12 

Cuba City (27-0) 48, Wausau Newman (23-4) 37

 

DIVISION 4

Semifinals -- Friday, March 11 

Owen-Withee (21-5) 62, Kickapoo (25-1) 59 

Barneveld (24-2) 63, Assumption (18-8) 20

Championship Game -- Saturday, March 12 

Barneveld (25-2) 73, Owen-Withee (21-6) 32

 

2005 Tournament Brackets & Results

Division 1 Tournament Bracket & Results

Division 2 Tournament Bracket & Results

Division 3 Tournament Bracket & Results

Division 4 Tournament Bracket & Results


2004 Girls Basketball State Tournament 

Thursday-Saturday, March 11-13
Veterans Memorial Coliseum at the Alliant Energy Center


DIVISION
1

Quarterfinals -- Thursday, March 11

Oshkosh West (19-5) 52, Milwaukee King (21-4) 39
Brookfield East (23-1) 63, Marshfield (21-3) 44
Watertown (23-2) 44, Kettle Moraine (19-6) 41
Janesville Parker (18-6) 62, Ashwaubenon (23-2) 61

Semifinals -- Friday, March 12
Oshkosh West (20-5) 53, Brookfield East (23-2) 40
Watertown (24-2) 37, Janesville Parker (18-7) 28

Championship Game -- Saturday, March 13
Oshkosh West (21-5), 54, Watertown (24-3) 40

 

DIVISION 2

Semifinals -- Friday, March 12
Richland Center (23-2) 60, Racine St. Catherine's (23-2) 57
Luxemburg-Casco (25-0) 53, Mosinee (20-5) 37

Championship Game -- Saturday, March 13
Luxemburg-Casco (26-0) 59, Richland Center (23-3) 51

DIVISION 3

Semifinals -- Thursday, March 11
Ozaukee (25-0) 58, Pittsville (24-2) 44
Boyceville (23-3) 66, Wrightstown (19-7) 33

Championship Game -- Saturday, March 13
Ozaukee (26-0) 48, Boyceville (23-4) 45


DIVISION 4

Semifinals -- Friday, March 12
The Prairie School (21-3) 57, Regis (23-3) 51
South Shore (24-1) 86, Elkhart Lake-Glenbeulah (18-8) 79

Championship Game -- Saturday, March 13
The Prairie School (22-3) 57, South Shore (24-2) 44

 

2004 Tournament Brackets & Results

Division 1 Tournament Bracket & Results

Division 2 Tournament Bracket & Results

Division 3 Tournament Bracket & Results

Division 4 Tournament Bracket & Results

 

Tournament Results Text

2003 Girls Basketball State Tournament

Thursday-Saturday, March 13-15,
Kohl Center, Madison, Wis.

 

DIVISION 1

Quarterfinals -- Thursday, March 13

Green Bay Preble (19-5) 64, Divine Savior Holy Angels (17-8) 62 (3 OT) 

Middleton (18-7) 38, Mukwonago (20-5) 36

Hudson (15-10) 41, Kettle Moraine (21-3) 36 

Oshkosh West (24-0) 57, Beloit (18-7) 28

Semifinals -- Friday, March 14 

Middleton (19-7) 45, Green Bay Preble (19-6) 31

Oshkosh West (25-0) 61, Hudson 15-11) 32

Championship Game -- Saturday, March 15 

Oshkosh West (26-0) 62, Middleton (19-8) 27


DIVISION 2

Semifinals -- Friday, March 14

Columbus (24-1) 50, Medford (22-3) 3

Fox Valley Lutheran (23-2) 45, Richland Center (23-2) 44

Championship Game -- Saturday, March 15

Columbus (25-1) 51, Fox Valley Lutheran (23-3) 40 

DIVISION 3

Semifinals -- Thursday, March 13

Thorp (23-3) 34, Oostburg (22-4) 33

Clinton (21-4) 43, Newman Catholic (22-3) 37

Championship Game -- Saturday, March 15 

Clinton (22-4) 57, Thorp (23-4) 44 


DIVISION 4

Semifinals -- Friday, March 14 

Regis (24-2) 71, Abundant Life Christian (10-16) 56 

Owen-Withee (24-2) 48, Barneveld (23-2) 39

Championship Game -- Saturday, March 15 

Regis (25-2) 46, Owen-Withee (24-3) 32 


2003 Tournament Brackets & Results

 

Division 1 Tournament Bracket & Results

Division 2 Tournament Bracket & Results

Division 3 Tournament Bracket & Results

Division 4 Tournament Bracket & Results

Tournament Results Text


2002 State Girls Basketball Tournament

Thursday-Saturday, March 7-9
UW Field House, Madison, Wis.


DIVISION 1

Quarterfinals -- Thursday, March 7
Waukesha South (19-6) 46, Mukwonago (18-6) 27
Janesville Parker (22-2) 53, Divine Savior Holy Angels (21-3) 35
Oshkosh West (22-2) 54, Kaukauna (20-4) 35
Hudson (20-5) 59, DeForest (20-4) 39

Semifinals -- Friday, March 8
Waukesha South (20-6) 55, Janesville Parker (22-3) 45
Hudson (21-5) 44, Oshkosh West (22-3) 43

Championship Game -- Saturday, March 9
Hudson (22-5) 65, Waukesha South (20-7) 46

 

DIVISION 2

Semifinals -- Friday, March 8
Racine St. Catherine's (22-4) 67, Two Rivers (22-3) 52

Columbus (25-0) 75, Medford (23-2) 55

Championship Game -- Saturday, March 9
Columbus (26-0) 58, Racine St. Catherine's (22-5) 46

 

DIVISION 3

Semifinals -- Thursday, March 7
Newman Catholic (25-1) 38, Horicon (18-8) 33
Boyceville (25-1) 78, Lakeside Lutheran (20-6) 57

Championship Game -- Saturday, March 9
Game 3: Newman Catholic (26-1) 43, Boyceville (25-2) 40


DIVISION 4

Semifinals -- Friday, March 8
Elkhart Lake-Glenbeulah (22-4) 41, Thorp (24-2) 35
Pecatonica (20-5) 71, South Shore (25-1) - 45

Championship Game -- Saturday, March 9
Elkhart Lake-Glenbeulah (23-4) 76, Pecatonica (20-6) 69

2002 Tournament Brackets & Results

Division 1 Tournament Bracket & Results

Division 2 Tournament Bracket & Results

Division 3 Tournament Bracket & Results

Division 4 Tournament Bracket & Results

Tournament Text Results 

2001 State Girls Basketball Tournament

Thursday-Saturday, March 8-10
Kohl Center, Madison, Wis.


DIVISION 1

Quarterfinals -- Thursday, March 8
Eau Claire Memorial (22-3) 50, Appleton North (20-5) 41
Stevens Point (25-0) 44, Middleton (19-6) 35
Pius XI (23-2) 53, Mukwonago (12-13) 34
Janesville Parker (24-1) 43, Kettle Moraine (22-3) 38

Semifinals -- Friday, March 9
Stevens Point (26-0) 42, Eau Claire Memorial (22-4) 38
Janesville Parker (25-1) 51, Pius XI (23-3) 39

Championship Game -- Saturday, March 10
Janesville Parker (26-1) 51, Stevens Point (26-1) 44


DIVISION 2

Semifinals -- Friday, March 9
Slinger (22-4) 41, Barron (22-3) 38
Notre Dame (26-0) 51, Waunakee (23-3) 41

Championship Game -- Saturday, March 10
Notre Dame (27-0) 56, Slinger (22-5) 43

DIVISION 3

Semifinals -- Friday, March 9
Brillion (23-3) 67, Flambeau (25-1) 66
Lakeside Lutheran (21-5) 56, Florence (25-1) 41

Championship Game -- Saturday, March 10
Lakeside Lutheran (22-5) 59, Brillion (23-4) 46


DIVISION 4

Semifinals -- Thursday, March 8
Gilmanton (23-3) 49, Randolph (20-6) 45
Pecatonica (21-5) 43, Newman Catholic (17-9) 30

Championship Game -- Saturday, March 10
Gilmanton (24-3) 58, Pecatonica (21-6) 50

 

2001 Tournament Bracket & Results

Division 1 Tournament Bracket & Results

Division 2 Tournament Bracket & Results

Division 3 Tournament Bracket & Results

Division 4 Tournament Bracket & Results

1999 State Girls Basketball Tournament
Thursday-Saturday, March 8-10
Kohl Center, Madison, Wis.

DIVISION 1

Quarterfinals -- Thursday, March 11
Franklin (25-0) 51, Fond du Lac (21-4) 48
Merrill (20-5) 38, West Allis Hale (20-5) 37
Kettle Moraine (23-1) 50, Watertown (17-8) 29
Appleton North (20-5), Janesville Parker (22-2) 49

Semifinals -- Friday, March 12
Franklin (26-0) 42, Merrill (20-6) 30
Kettle Moraine (24-1) 64, Appleton North (20-6) 39

Championship Game -- Saturday, March 13
Kettle Moraine (25-1) 61, Franklin (26-1) 40


DIVISION 2

Semifinals -- Friday, March 12
McFarland (25-0) 69, Mosinee (24-1) 61
Campbellsport (24-2) 44, Two Rivers (24-2) 33

Championship Game -- Saturday, March 13
McFarland (26-0) 61, Campbellsport (24-3) 57

DIVISION 3

Semifinals -- Friday, March 12
Viroqua (22-4) 50, Northwestern (23-3) 46
Amherst (22-4) 55, North Fond du Lac (23-3) 43

Championship Game -- Saturday, March 13
Amherst (23-4) 49, Viroqua (22-5) 33


DIVISION 4

Semifinals -- Thursday, March 12
Potosi (26-0) 72, Flambeau (25-1) 58
Barneveld (26-0) 45, Three Lakes (25-1) 38

Championship Game -- Saturday, March 13
Barneveld (27-0) 49, Potosi (26-1) 42

 

Facebook    Twitter    YouTube    RSS

Wisconsin Interscholastic
Athletic Association
5516 Vern Holmes Drive
Stevens Point, WI 54482-8833
Phone (715) 344-8580
Fax (715) 344-4241
Mon-Fri: 7:30 AM - 4:00 PM